Çinli şirketten Thomas Cook açıklaması: Yer almayabiliriz!

Çinli şirketten Thomas Cook açıklaması: Yer almayabiliriz!
+

Çinli şirketten Thomas Cook açıklaması: Yer almayabiliriz!

Kurtarma planı çerçevesinde Thomas Cook'a 911 milyon dolar nakit enjekte ederek şirketin tur operatörlüğünün büyük bölümünü, hava yolu şirketinin is küçük bir bölümünü kontrol etmesi beklenen Çinli yatırım şirketi Fosun süreçteki zorluklara dikkat çekerek, ''bu işte yer almama ihtimalimiz de var'' açıklamasında bulundu.

‘’Çeşitli engellerle karşılaşmayı bekliyoruz’’

Fosun Turizm Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Qian Jinnong, Hong Kong'da düzenlediği basın toplantısında Thomas Cook için hazırlanan kurtarma planında güçlükler olduğunu söyledi. Fosun'un bu planda yer almama ihtimalinin de olduğunu belirten Jinnong, bu süreçte çeşitli engellerle karşılaşmayı beklediklerini ifade etti.

‘’Büyük zorluklar barındırıyor’’

Thomas Cook ile ilgili olarak kendi çıkarlarını önceleyen tarafların bulunduğunu ve bu tarafların hepsiyle görüştüklerini belirten Qian Jinnong, ''Her birleşmede ve devralmada olduğu gibi, Thomas Cook'un devralınması da büyük zorluklar barındırıyor. Her tarafın kndi öncelikleri var ve biz bu tarafların hepsini yoğun bir şekilde dinliyor ve müzakere ediyoruz.'' dedi.

Olayın geçmişi

NOT: Bilindiği üzere finansal sorunlar yaşayan Thomas Cook'un kurtarılması için Çinli yatırım şirketi Fosun ile Thomas Cook arasında süren uzun süreli görüşmeler sonucunda, Fosun'un şirkete 750 milyon pound (911 milyon dolar) nakit enjekte etmesi ve şirketin tur operatörlüğü bölümünün çoğunluğunu kontrol etmesine karar verilmişti. Şirketin yeniden sermayelendirilmesi anlamına gelen bu anlaşma, Thomas Cook'tan hisse stın almış olan hissedarların büyük kayıp yaşamaları anlamına geliyor.

Neşet Koçkar da hisse almıştı

Anex Tour'un sahibi Neşet Koçkar da, geçtiğimiz günlerde Thomas Cook hisselerinin yüzde 8'ini satın alarak şirketin ikinci büyük hissedarı durumuna gelmişti. Thomas Cook'ta halihazırda en büyük hisseye sahip şirket, yüzde 18'lik payla Fosun. Neşet Koçkar, Thomas Cook hisselerini satın alma nedeninin hisselerle ticaret yapmak değil, şirketin geleceğinde rol almak olduğunu açıklamıştı.